Nazir Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının rəhbərliyi ilə görüşüb – Fotolar
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının rəhbər şəxsləri ilə görüşüb.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, görüşdə nazirliyin müvafiq şöbələrinin və struktur bölmələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Görüşdə çıxış edən nazir Məcnun Məmmədov bildirib ki, pambıqçılıq respublikamızda güclü ənənələri olan kənd təsərrüfatı sahələrindən biridir. Bu sahənin inkişafı fermerlərin gəlirlərinin çoxalmasına, bölgələrdə məşğulluq səviyyəsinin artmasına müsbət təsir edir. Kənd təsərrüfatının ən əməktutumlu sahəsi olan pambıqçılıq yüksək əlavə dəyər yaratmağı, ixrac potensialının yüksək olması ilə də seçilir. Dövlət tərəfindən pambıqçılığın inkişafına dəstək mexanizmləri həyata keçirilir, bu mexanizmlər sayəsində əkininə maraq artıb. Nazirlik tərəfindən digər sahələrdə olduğu kimi pambıqçılıqda da müasir suvarma sistemlərinin tətbiqini dəstəklədiyini deyən nazir gələcəkdə becərmədə bu sistemlərdən istifadə edən fermerlərə nəzərən differensial subsidiya mexanizminin tətbiq oluna biləcəyini deyib.
Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyası İdarə Heyətinin sədri Fərid Firudinov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi ictimai təşkilatın fəaliyyətinin əsas məqsədi müasir elmi-texniki yeniliklərin və innovativ texnologiyaların tətbiqi imkanlarını təbliğ etməklə ölkəmizdə istehsal olunan pambığın məhsuldarlıq və keyfiyyət göstəricilərini artıraraq sektor iştirakçılarının rifahını yüksəltməkdir. Ölkədə pambıq tədarükü və emalı ilə məşğul olan ən böyük şirkətləri öz sıralarında birləşdirən Assosiasiya sektorun inkişafına öz töfhəsini verməyə çalışır.
Görüşdə ölkədə pambıqçılığın mövcud durumu, məhsul yığımı ərəfəsində həyata keçirilən son aqrotexniki tədbirlər, zərərvericilərə qarşı mübarizənin təşkili, texnikaların yığım prosesinə hazırlıq səviyyəsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. İştirakçılar həmçinin pambıq tədarükündə keyfiyyət parametrlərinə görə tədarük mexanizminin təşkili, dəyər zəncirini inkişaf etdirmək, fermer təsərrüfatlarında dayanıqlılığı təmin etmək, “Better Cotton Initiative” təşkilatına üzvlük, pambıqçılıqda tətbiq olunan dərmanların keyfiyyəti, ölkədə ilk dəfə istehsal olunan iplik növləri, yerli şəraitə uyğun pambıq sortlarının yaradılması və digər önəmli mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə səsləndirilən təkliflər qeydə alınıb, təkliflərin dəyərləndirilməsi üçün müvafiq şöbə və struktur bölmələrə tapşırıqlar verilib.

Министр встретился с руководством Ассоциации производителей хлопка - Фотографии
Министр сельского хозяйства Меджнун Мамедов встретился с руководством Ассоциации производителей хлопка Азербайджана.
Как сообщает "Кафказинфо", во встрече приняли участие руководители профильных ведомств и структурных подразделений министерства.
Выступая на встрече, министр Меджнун Мамедов сказал, что хлопководство является одной из отраслей сельского хозяйства с сильными традициями в нашей республике. Развитие этой сферы положительно влияет на увеличение доходов фермеров и повышение уровня занятости в регионах. Хлопководство, являющееся наиболее трудоемкой отраслью сельского хозяйства, характеризуется созданием высокой добавленной стоимости и высоким экспортным потенциалом. Государство реализует механизмы поддержки развития хлопководства, благодаря этим механизмам возрос интерес к выращиванию хлопка. Министр сообщил, что министерство поддерживает внедрение современных ирригационных систем при выращивании хлопка, а также в других сферах. В будущем механизм дифференцированного субсидирования может быть применен к фермерам, использующим эти системы в земледелии.
Как сообщил председатель правления Азербайджанской ассоциации производителей хлопка Фарид Фирудинов, основной целью деятельности возглавляемой им общественной организации является содействие возможностям применения современных научно-технических инноваций и инновационных технологий, повышение производительности и качественных показателей производимого в нашей стране хлопка, а также повышение благосостояния участников отрасли. Ассоциация, объединяющая крупнейшие компании, занимающиеся поставкой и переработкой хлопка в стране, старается внести свой вклад в развитие отрасли.
На встрече состоялся обмен мнениями о современном состоянии выращивания хлопка в стране, новейших агротехнических мероприятиях, проводимых накануне уборки урожая, организации борьбы с вредителями, уровне подготовки техники к процессу уборки. Участники также обменялись идеями по организации механизма поставок по качественным параметрам поставок хлопка, развитию цепочки добавленной стоимости, обеспечению устойчивости в фермерских хозяйствах, членству в организации «Better Cotton Initiative», качеству препаратов, используемых в хлопководстве, типам пряжи, производимой впервые в стране, созданию сортов хлопка, подходящих для местных условий и другим важным темам.
Озвученные на заседании предложения были зафиксированы, а соответствующим ведомствам и структурным подразделениям даны задания по оценке предложений.