Nazir Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının rəhbərliyi ilə görüşüb – Fotolar
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının rəhbər şəxsləri ilə görüşüb.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, görüşdə nazirliyin müvafiq şöbələrinin və struktur bölmələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Görüşdə çıxış edən nazir Məcnun Məmmədov bildirib ki, pambıqçılıq respublikamızda güclü ənənələri olan kənd təsərrüfatı sahələrindən biridir. Bu sahənin inkişafı fermerlərin gəlirlərinin çoxalmasına, bölgələrdə məşğulluq səviyyəsinin artmasına müsbət təsir edir. Kənd təsərrüfatının ən əməktutumlu sahəsi olan pambıqçılıq yüksək əlavə dəyər yaratmağı, ixrac potensialının yüksək olması ilə də seçilir. Dövlət tərəfindən pambıqçılığın inkişafına dəstək mexanizmləri həyata keçirilir, bu mexanizmlər sayəsində əkininə maraq artıb. Nazirlik tərəfindən digər sahələrdə olduğu kimi pambıqçılıqda da müasir suvarma sistemlərinin tətbiqini dəstəklədiyini deyən nazir gələcəkdə becərmədə bu sistemlərdən istifadə edən fermerlərə nəzərən differensial subsidiya mexanizminin tətbiq oluna biləcəyini deyib.
Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyası İdarə Heyətinin sədri Fərid Firudinov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi ictimai təşkilatın fəaliyyətinin əsas məqsədi müasir elmi-texniki yeniliklərin və innovativ texnologiyaların tətbiqi imkanlarını təbliğ etməklə ölkəmizdə istehsal olunan pambığın məhsuldarlıq və keyfiyyət göstəricilərini artıraraq sektor iştirakçılarının rifahını yüksəltməkdir. Ölkədə pambıq tədarükü və emalı ilə məşğul olan ən böyük şirkətləri öz sıralarında birləşdirən Assosiasiya sektorun inkişafına öz töfhəsini verməyə çalışır.
Görüşdə ölkədə pambıqçılığın mövcud durumu, məhsul yığımı ərəfəsində həyata keçirilən son aqrotexniki tədbirlər, zərərvericilərə qarşı mübarizənin təşkili, texnikaların yığım prosesinə hazırlıq səviyyəsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. İştirakçılar həmçinin pambıq tədarükündə keyfiyyət parametrlərinə görə tədarük mexanizminin təşkili, dəyər zəncirini inkişaf etdirmək, fermer təsərrüfatlarında dayanıqlılığı təmin etmək, “Better Cotton Initiative” təşkilatına üzvlük, pambıqçılıqda tətbiq olunan dərmanların keyfiyyəti, ölkədə ilk dəfə istehsal olunan iplik növləri, yerli şəraitə uyğun pambıq sortlarının yaradılması və digər önəmli mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə səsləndirilən təkliflər qeydə alınıb, təkliflərin dəyərləndirilməsi üçün müvafiq şöbə və struktur bölmələrə tapşırıqlar verilib.

Minister meets with leadership of Cotton Producers Association – Photos
Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with the leaders of the Azerbaijan Cotton Producers Association.
"Qafqazinfo" reports that the meeting was attended by the heads of relevant departments and structural units of the ministry.
At the meeting, Minister Majnun Mammadov stated that cotton growing is one of the agricultural sectors with strong traditions in our country. The development of this sector positively impacts farmers’ incomes and increases employment levels in the regions. As the most labor-intensive field of agriculture, cotton farming is also distinguished by its ability to generate high added value and its significant export potential. State support mechanisms are being implemented for the development of cotton growing, and thanks to these measures, interest in cultivation has increased. The minister noted that, as in other sectors, the Ministry supports the application of modern irrigation systems in cotton farming, and in the future, a differential subsidy mechanism may be applied for farmers who use these systems in cultivation.
Farid Firudinov, Chairman of the Board of the Azerbaijan Cotton Producers Association, stated that the main goal of the organization he leads is to promote the application of modern scientific-technical innovations and advanced technologies in order to increase the productivity and quality indicators of cotton produced in our country, thereby improving the welfare of sector participants. The Association, which unites the largest companies engaged in cotton procurement and processing in the country, strives to contribute to the development of the sector.
At the meeting, discussions were held on the current state of cotton production in the country, the latest agrotechnical measures implemented on the eve of the harvest, the organization of pest control, and the level of preparation of machinery for the harvesting process. Participants also exchanged views on the establishment of a procurement mechanism based on quality parameters, the development of the value chain, ensuring sustainability in farming households, membership in the Better Cotton Initiative, the quality of chemicals used in cotton production, the first types of yarn produced in the country, the creation of cotton varieties adapted to local conditions, and other important issues.
The proposals made at the meeting were recorded, and instructions were given to the relevant departments and structural units to evaluate the proposals.