“BU GÜNÜN DƏYİŞƏN İQLİM ŞƏRAİTİNDƏ PAMBIQÇILIĞIN VƏZİYYƏTİ, PROBLEMLƏR VƏ HƏLLİ YOLLARI” MÖVZUSUNDA ELMİ-PRAKTİK SEMİNAR KEÇİRİLİB
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Bu günün dəyişən iqlim şəraitində pambıqçılığın vəziyyəti, problemlər və həlli yolları” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib.
Seminarda KTN-nin Bitkiçiliyin təşkili və monitorinqi şöbəsinin müdir müavini  Fərman Kərimov,  Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının sədri Fərid Firudinov, Samux Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin (ADAU) professor və dosentləri, pambıqçılıq rayonların Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzlərinin (DAİM),  pambıq tədarükü və emalı ilə məşğul olan iri şirkətlərin rəhbərləri və nümayəndələri, alimlər, mütəxəssislər və pambıqçı fermerlər iştirak ediblər.
Seminarda institutun direktoru bildirib ki, iqlim dəyişmələri dünyanı narahat edən qlobal problemlərdən biridir. Azərbaycan da qlobal iqlim dəyişmələrin təsirindən kənarda qalmamışdır, Beləki son 100 ildə Azərbaycan ərazisində orta illik temperaturlar 0,4-1,30C-yə qədər artmışdır. İqlim dəyişikliyinə ən çox zəif olan sahələrdən biri də kənd təsərrüfatı sektorudur. Dünyanın hər yerində kənd təsərrüfatı hava şəraitindən asılıdır. Kənd təsərrüfatının iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşması məsələsi təkcə aqrar sektorun nümayəndələrini deyil, həm də alimləri narahat edir. Seleksionerlər iqlim dəyişikliyi səbəbindən su çatışmazlığına və ya artıqlığına, həmçinin temperatur dəyişikliyinə daha davamlı olan yeni bitki növləri yetişdirirlər.  Belə ki,  iqlim dəyişikliyi fermerləri davamlı olaraq yüksək məhsul əldə etmək üçün yeni təcrübələr axtarmağa məcbur edir. Pambıqçılıq sahəsində də həmçinin torpaq-iqlim şəraitinə uyğun, yeni tez yetişən, məhsuldar sortların alınması üçün seleksiya işləri aparıldığını vurğulayaraq, institutun seleksiyaçılarının yaratdığı “Gəncə – 160”, “Gəncə – 132”, “Gəncə – 182” və “Gəncə – 183” sortlarının xarici stress amillərinə qarşı daha davamlı, tezyetişən və məhsuldar sortlar hesab edildiyini bildirib.
Tədbirdə KTN-nin nümayəndəsi Fərman Kərimov,  Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının sədri Fərid Firudinov, ADAU-nun professoru Nizami Seyidəliyev,  “Azərpambıq ASK” MMC-nin baş aqronomu Rafail Tahirov,  “P-Aqro” MMC-nin aqronomu Pərvin Rzayev, pambıqçı fermer Əfras Əsgərov, DAİM rəhbərləri, və İnstitutun mütəxəssisləri çıxış edərək iqlim dəyişkənliyinin pambıqçılığın inkişafına təsiri, pambıqçılığın qarşısında duran vəzifələr, toxumçuluğun düzgün təşkili, pambığın vegetasiya müddətində məhsuldarlığın artırılmasına təsir edən amillər, həmçinin lif çıxımının  təsərrüfat əhəmiyyəti haqqında məruzələrlə çıxış ediblər.

Состоялся научно-практический семинар, посвященный «Году солидарности зеленого мира» на тему «Состояние, проблемы и пути решения хлопководства в современных условиях меняющегося климата».
В семинаре приняли участие заместитель начальника отдела организации и мониторинга плантаций КТН Фарман Керимов, председатель Ассоциации производителей хлопка Азербайджана Фарид Фирудинов, представитель Исполнительной власти Самухского района, профессора и доценты Азербайджанского государственного аграрного университета (АДАУ), руководители и представители крупных компаний, занимающихся поставками и переработкой хлопка, ученые, специалисты и хлопководы. они сделали.
На семинаре директор института заявил, что изменение климата является одной из глобальных проблем, волнующих мир. Азербайджан не остался в стороне от влияния глобальных климатических изменений, поэтому за последние 100 лет среднегодовые температуры на территории Азербайджана составляют 0,4-1,3.0Он увеличился до C. Одним из секторов, наиболее уязвимых к изменению климата, является сельскохозяйственный сектор. Сельское хозяйство во всем мире зависит от погодных условий. Вопрос адаптации сельского хозяйства к изменению климата волнует не только представителей аграрного сектора, но и ученых. Селекционеры выводят новые виды растений, более устойчивые к недостатку или избытку воды, а также к перепадам температур, обусловленным изменением климата. Таким образом, изменение климата заставляет фермеров постоянно искать новые методы для получения высоких урожаев. Подчеркнув, что в области хлопководства также проводятся селекционные работы по приобретению новых быстрорастущих, продуктивных сортов, пригодных к почвенно-климатическим условиям, и сообщил, что созданные селекционерами института сорта "Гянджа - 160", "Гянджа - 132", "Гянджа - 182" и "Гянджа - 183" считаются более устойчивыми, быстрорастущими и продуктивными к внешним стрессовым факторам.
На мероприятии представитель КТН Фарман Керимов, председатель Ассоциации производителей хлопка Азербайджана Фарид Фирудинов, профессор АДАУ Низами Сейидалиев, главный агроном ООО «Азерпамбиг АСК» Рафаил Тахиров, агроном ООО «П-Агро» Парвин Рзаев, хлопковод Эфрас Аскеров, руководители DAIM, специалисты института рассказали о влиянии изменения климата на развитие сельского хозяйства. хлопок. воздействие, задачи, стоящие перед возделыванием хлопка, правильная организация семеноводства, факторы, влияющие на повышение урожайности в период вегетации хлопка, а также хозяйственное значение сбора волокна.