Aqrar Xidmətlər Agentliyi
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Aqrar sahədə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 2019-cu il 14 yanvar tarixli 467 nömrəli Fərmanı ilə aqrar sahədə göstərilən dövlət xidmətlərinin optimallaşdırılması və səmərəliliyinin artırılması, həmin dövlət xidmətlərinin daha az həcmdə resurs sərf edilməklə həyata keçirilməsi, dövlət vəsaitinə qənaət edilməklə bu sahədə inzibati idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, xidmətlərin həyata keçirilməsində keyfiyyətə nəzarətin təşkili, şəffaflığın artırılması, innovativ həllərin tətbiqi, elektron xidmətlərə keçidin sürətləndirilməsi və vətəndaş məmnunluğunun artırılması məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında olan Dövlət Fitosanitar Xidmətinin, Dövlət Baytarlıq Xidmətinin, Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidmətinin və Baş Dövlət Texniki Nəzarət Xidmətinin əsasında Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyi yaradılmışdır.
AXA qarşısında duran əsas hədəflər: heyvan sağlamlığının təmin edilməsi, heyvandarlıqda məhsuldarlığın artırılması, bitki sağlamlığı, bitkiçilikdə məhsuldarlığın artırılması sahələrində bitki mühafizəsi və fumiqasiya (zərərsizləşdirmə) , o cümlədən aqrokimyəvi xidmətlərin təşkilində, seleksiya nailiyyətlərinin qeydiyyatını və mühafizəsində, kənd təsərrüfatı sahəsində toxumçuluğun idarə edilməsində və toxumçuluğa dövlət nəzarətində, eləcə də kənd təsərrüfatı texnikasının dövlət qeydiyyatının aparılmasında, texniki vəziyyətinə və istismarına dövlət nəzarətini innovativ üsulları tətbiq etməklə həyata keçirməkdir.

Agricultural Services Agency
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, No. 467 dated January 14, 2019, “On Additional Measures to Improve Management in the Agricultural Sector”, the Agricultural Services Agency under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan was established. The Agency was created with the aim of optimizing and increasing the efficiency of state services provided in the agricultural sector, ensuring the delivery of these services with lower resource consumption, saving public funds, improving administrative management in this field, organizing quality control over service delivery, enhancing transparency, applying innovative solutions, accelerating the transition to electronic services, and increasing citizen satisfaction. The Agricultural Services Agency was formed on the basis of the State Phytosanitary Service, the State Veterinary Service, the State Service for Registration of Plant Varieties and Seed Control, and the Main State Technical Supervision Service under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan.
The main objectives of the Agricultural Services Agency (ASA) are to ensure animal health and increase livestock productivity; to maintain plant health and enhance crop productivity, including the organization of plant protection, fumigation (disinfection), and agrochemical services; to register and preserve breeding achievements; to manage seed production in agriculture and exercise state control over seed quality; as well as to maintain the state registration of agricultural machinery and supervise its technical condition and operation by applying innovative methods.