Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2017-ci il 10 fevral tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) yaradılıb. “Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin fəaliyyətinin təmin edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 2017-ci il 13 noyabr tarixli Fərmanla Agentliyin Əsasnaməsi təsdiq edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 26 yanvar 2018-ci il tarixli və 22 may 2018-ci il tarixli sərəncamlarına əsasən, müvafiq dövlət orqanlarının balansında fəaliyyət göstərən laboratoriyalar, avadanlıqlar, inzibati binalar və ştat vahidləri Agentliyin balansına verilib. Nəticədə qida təhlükəsizliyi sahəsində vahid yanaşma tətbiq etməklə, yeni mərkəzləşdirilmiş idarəetmə forması yaradılıb. Bakıda və regionlarda ən müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş, ən mürəkkəb təhlilləri aparmağa imkan verən 16 laboratoriyadan ibarət şəbəkə formalaşdırılıb.
Agentliyin məqsədi əhalinin sağlam və təhlükəsiz qida ilə təmin edilməsi və bununla da qida mənşəli xəstəliklərin əhəmiyyətli dərəcədə azalması, habelə kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının məhsuldarlığının və rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsi və inkişaf etmiş ölkələrin bazarlarına ixrac həcminin artırılmasına nail olmaqdan ibarətdir.

Azerbaijan Food Safety Agency (AFSA)
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, dated February 10, 2017, the Azerbaijan Food Safety Agency (AFSA) was established. The Charter of the Agency was approved by the Presidential Decree of November 13, 2017, “On ensuring the operation of the Azerbaijan Food Safety Agency.”
According to the Presidential Orders dated January 26, 2018, and May 22, 2018, laboratories, equipment, administrative buildings, and staff units operating under the balance of relevant state bodies were transferred to the Agency. As a result, a new centralized management system was created by applying a unified approach in the field of food safety. A network consisting of 16 laboratories equipped with the most modern devices and capable of conducting the most complex analyses was established in Baku and the regions.
The Agency’s goal is to ensure the population’s access to healthy and safe food, thereby significantly reducing foodborne diseases, as well as to increase the productivity and competitiveness of agricultural and food products and to expand exports to the markets of developed countries.