Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2017-ci il 10 fevral tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) yaradılıb. “Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin fəaliyyətinin təmin edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 2017-ci il 13 noyabr tarixli Fərmanla Agentliyin Əsasnaməsi təsdiq edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 26 yanvar 2018-ci il tarixli və 22 may 2018-ci il tarixli sərəncamlarına əsasən, müvafiq dövlət orqanlarının balansında fəaliyyət göstərən laboratoriyalar, avadanlıqlar, inzibati binalar və ştat vahidləri Agentliyin balansına verilib. Nəticədə qida təhlükəsizliyi sahəsində vahid yanaşma tətbiq etməklə, yeni mərkəzləşdirilmiş idarəetmə forması yaradılıb. Bakıda və regionlarda ən müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş, ən mürəkkəb təhlilləri aparmağa imkan verən 16 laboratoriyadan ibarət şəbəkə formalaşdırılıb.
Agentliyin məqsədi əhalinin sağlam və təhlükəsiz qida ilə təmin edilməsi və bununla da qida mənşəli xəstəliklərin əhəmiyyətli dərəcədə azalması, habelə kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının məhsuldarlığının və rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsi və inkişaf etmiş ölkələrin bazarlarına ixrac həcminin artırılmasına nail olmaqdan ibarətdir.

Агентство пищевой безопасности Азербайджанской Республики (AQTA)
Указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 10 февраля 2017 года было создано Агентство по продовольственной безопасности Азербайджанской Республики (AQTA). Положение об Агентстве утверждено Указом Президента Азербайджанской Республики «Об обеспечении деятельности Агентства продовольственной безопасности Азербайджанской Республики» от 13 ноября 2017 года.
Согласно указам Президента Азербайджанской Республики от 26 января 2018 года и 22 мая 2018 года лаборатории, оборудование, административные здания и штатные единицы, находящиеся на балансе соответствующих государственных органов, были переданы на баланс Агентства. В результате за счет применения единого подхода в области пищевой безопасности была создана новая централизованная форма управления. В Баку и регионах сформирована сеть из 16 лабораторий, которые оснащены самым современным оборудованием и позволяют проводить самые сложные анализы.
Цель агентства – обеспечить население здоровыми и безопасными продуктами питания, тем самым существенно снизить пищевые заболевания, а также повысить производительность и конкурентоспособность сельскохозяйственной и пищевой продукции, добиться увеличения объемов экспорта на рынки развитых стран.