Aqrar Sığorta Fondunu
Fərmanına əsasən aqrar sığorta sisteminin təşkilini, inkişafını və dayanıqlılığını təmin etmək məqsədi ilə Aqrar Sığorta Fondu təsis edilmişdir.
“Aqrar sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən ölkədə aqrar sığorta sistemi dövlət-özəl əməkdaşlıq prinsipləri əsasında qurulmuşdur. Aqrar Sığorta Fondu dövlət tərəfindən təsis olunan və riskləri daşıyaraq sığorta ödənişini həyata keçirən qeyri-kommersiya hüquqi şəxsdir. İdarəedici Şirkət isə qeyri-həyat lisenziyasına malik olan sığorta şirkətləri tərəfindən təsis olunan və sığorta müqavilələrinin bağlanmasını təşkil edən müştərək sığortaçıdır.
Aqrar Sığorta Fondunun Nizamnaməsi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19 avqust 2019-cu il tarixli, 809 nömrəli “Aqrar sığorta haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2019-cu il 27 iyun tarixli 1617-VQ nömrəli Qanununun tətbiqi və Aqrar Sığorta Fondunun yaradılması barədə” Fərmanının 2.1.6-cı yarımbəndinə əsasən, Azərbaycan Respublikasnın Nazirlər Kabinetinin 11 dekabr 2019-cu il tarixli, 472 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmişdir.
Aqrar sığorta müqaviləsi sığortalı və İdarəedici Qurum tərəfindən bağlanır. İdarəedici Qurum – Aqrar Sığorta Fondun adından aqrar sığorta sisteminin idarəedilməsini həyata keçirən müştərək sığortaçıdır. İdarəedici qurum Azərbaycan Respublikası ərazisində qeyri-həyat sığortası sahəsi üzrə fəaliyyətə lisenziyaya malik olan hüquqi şəxslər tərəfindən açıq səhmdar cəmiyyəti təşkilati hüquqi formasında bərabər səhmlərlə yaradılır və fəaliyyət göstərir.
Aqrar Sığorta Fondu öz fəaliyyətində və idarəetmədə qabaqcıl korporativ idarəetmə standartlarını tətbiq edir. Fond müştərək sığortadan istifadə edərək investisiya risklərinin azalmasına və təsərrüfatların təhlükəsizliyini artırılmasına, istehsalın genişlənməsinə şərait yaradır.

Аграрный Страховой Фонд
Согласно постановлению, Фонд аграрного страхования создан в целях обеспечения организации, развития и стабильности системы аграрного страхования.
Согласно Закону Азербайджанской Республики «Об аграрном страховании», система аграрного страхования в стране создана на основе принципов государственно-частного сотрудничества. Аграрный страховой фонд – некоммерческое юридическое лицо, созданное государством и осуществляющее страховые выплаты, принимая на себя риски. Управляющая компания – совместный страховщик, учрежденный страховыми компаниями, имеющими лицензию на страхование жизни и организующий заключение договоров страхования.
Устав Фонда аграрного страхования. Согласно подразделу 2.1.6 Указа Президента Азербайджанской Республики от 19 августа 2019 года № 809 «Об аграрном страховании» Азербайджанской Республики № 1617-VQ от 27 июня 2019 года и о создании Фонда аграрного страхования Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 11 декабря 2019 года, Утверждено постановлением № 472.
Договор агрострахования заключается между страхователем и Управляющим агентством. Управляющая организация – «Аграр Страхование» – совместный страховщик, управляющий системой аграрного страхования от имени Фонда. Орган управления создается и действует на равных долях в организационно-правовой форме открытого акционерного общества юридическими лицами, имеющими лицензию на деятельность в сфере страхования иного, чем страхование жизни, на территории Азербайджанской Республики.
Аграрный страховой фонд применяет передовые стандарты корпоративного управления в своей деятельности и управлении. Используя совместное страхование, фонд создает условия для снижения инвестиционных рисков, повышения безопасности фермерских хозяйств и расширения производства.