BETTER COTTON INİTİATİVE TƏŞKİLATINA ÜZVLÜYÜ MÖVZUSUNDA MÜZAKİRƏLƏR APARILIB
Təcrübə sahələrində keçirilən tarla baxışına Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının (APİA) sədri Fərid Firidunov, APİA-nın layihələr üzrə koordinatoru Cavid Şahmuradov, institutun araşdırmaçı-aqronomu Ayxan Vəkilzadə və müstəqil auditor Kadir Taşdelen qatıldı. Tədbərin əsas məqsədi pambıqçılıqda BCI standartlarının tətbiqi prosesini qiymətləndirmək və ölkəmizin bu beynəlxalq təşəbbüsə üzvlük şərtlərini müzakirə etmək idi.
Tarla baxışı zamanı təcrübə sahələrində pambıq bitkisinin yetişdirilməsi üzrə aparılan işlər, əkinçilik texnologiyaları və ətraf mühitin qorunması ilə bağlı tədbirlər diqqətlə incələndi. Eyni zamanda, BCI standartlarının yerli şəraitə uyğunlaşdırılması və pambıq istehsalının davamlı inkişafı üçün görüləcək tədbirlər müzakirə olunub.
Görüş iştirakçıları pambıqçılıq sektorunun beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq, ölkəmizin Better Cotton Initiative təşkilatına üzvlüyünün pambıq istehsalında keyfiyyətin artırılması və ekoloji davamlılığın təmin edilməsi baxımından vacib addım olduğunu qeyd etdilər. Müzakirələr nəticəsində, gələcəkdə daha effektiv əməkdaşlıq və informasiya mübadiləsi üçün bir sıra təkliflər irəli sürüldü və tətbiq olunması planlaşdırılan strategiyalar müəyyənləşdirilib.

ОБСУЖДАЕТСЯ ЧЛЕНСТВО В ИНИЦИАТИВЕ BETTER COTTON
В полевой проверке, проведенной на экспериментальных участках, приняли участие председатель Ассоциации производителей хлопка Азербайджана (APIA) Фарид Фиридунов, координатор проекта APIA Джавид Шахмурадов, научный сотрудник-агроном института Айхан Вакилзаде и независимый аудитор Кадыр Ташделен. Основной целью мероприятия была оценка процесса применения стандартов BCI в хлопководстве и обсуждение условий членства нашей страны в этой международной инициативе.
В ходе полевого визита на экспериментальных участках были тщательно изучены выращивание хлопка, агротехнологии и меры, связанные с охраной окружающей среды. В то же время были обсуждены меры, которые необходимо предпринять для адаптации стандартов BCI к местным условиям и устойчивого развития производства хлопка.
Участники встречи подчеркнули важность адаптации хлопкового сектора к международным стандартам и отметили, что членство нашей страны в организации Better Cotton Initiative является важным шагом в плане повышения качества хлопкового производства и обеспечения экологической устойчивости. По итогам обсуждений был выдвинут ряд предложений по более эффективному сотрудничеству и обмену информацией в будущем, определены стратегии, планируемые к реализации.