BETTER COTTON INİTİATİVE TƏŞKİLATINA ÜZVLÜYÜ MÖVZUSUNDA MÜZAKİRƏLƏR APARILIB
Təcrübə sahələrində keçirilən tarla baxışına Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının (APİA) sədri Fərid Firidunov, APİA-nın layihələr üzrə koordinatoru Cavid Şahmuradov, institutun araşdırmaçı-aqronomu Ayxan Vəkilzadə və müstəqil auditor Kadir Taşdelen qatıldı. Tədbərin əsas məqsədi pambıqçılıqda BCI standartlarının tətbiqi prosesini qiymətləndirmək və ölkəmizin bu beynəlxalq təşəbbüsə üzvlük şərtlərini müzakirə etmək idi.
Tarla baxışı zamanı təcrübə sahələrində pambıq bitkisinin yetişdirilməsi üzrə aparılan işlər, əkinçilik texnologiyaları və ətraf mühitin qorunması ilə bağlı tədbirlər diqqətlə incələndi. Eyni zamanda, BCI standartlarının yerli şəraitə uyğunlaşdırılması və pambıq istehsalının davamlı inkişafı üçün görüləcək tədbirlər müzakirə olunub.
Görüş iştirakçıları pambıqçılıq sektorunun beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq, ölkəmizin Better Cotton Initiative təşkilatına üzvlüyünün pambıq istehsalında keyfiyyətin artırılması və ekoloji davamlılığın təmin edilməsi baxımından vacib addım olduğunu qeyd etdilər. Müzakirələr nəticəsində, gələcəkdə daha effektiv əməkdaşlıq və informasiya mübadiləsi üçün bir sıra təkliflər irəli sürüldü və tətbiq olunması planlaşdırılan strategiyalar müəyyənləşdirilib.

Discussions were held on membership in the Better Cotton Initiative organization.
The field visit held at the trial plots was attended by the Chairman of the Azerbaijan Cotton Producers Association (APIA), Farid Firidunov, APIA’s Project Coordinator Javid Shahmuradov, the institute’s research agronomist Aykhan Vakilzada, and independent auditor Kadir Tashdelen. The main purpose of the event was to evaluate the process of implementing BCI standards in cotton production and discuss the conditions for our country's membership in this international initiative.
During the field visit, the work carried out on cotton cultivation in the experimental areas, agricultural technologies, and measures related to environmental protection were carefully examined. At the same time, measures to be taken for the adaptation of BCI standards to local conditions and the sustainable development of cotton production were discussed.
The participants of the meeting emphasized the importance of aligning the cotton sector with international standards, noting that Azerbaijan’s membership in the Better Cotton Initiative is a vital step toward improving quality in cotton production and ensuring environmental sustainability. As a result of the discussions, several proposals for more effective cooperation and information exchange were put forward, and strategies planned for implementation were identified.