Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiqat İnstitutunda “Better Cotton Initiative”ə ölkə üzvlüyünün əldə edilməsi mövzusunda təqdimat keçirilib. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən təqdimatda iştirakçılara “Better Cotton Intitative”in mahiyyəti, fəaliyyət istiqamətləri, pambıq istehsalı ilə məşğul olan biznes subyektləri, elmi-tədqiqat institutları üçün faydaları barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, “Better Cotton Initiative” (BCI) 2005-ci ildə təsis edilmiş və dünyanın ən böyük qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Bu təşəbbüsün məqsədi daha davamlı pambıq əkini üçün qlobal əsaslı standart yaratmaqdır. Bu missiyaya nail olmaq üçün BCI-nin lisenziyalı yetişdiriciləri (yəni beş qitədə 2 ölkədən 3,23 milyon nəfər) ətraf mühit, sosial və iqtisadi cəhətdən daha davamlı istehsal üsullarını tətbiq etmək üçün təlim keçirlər. Təlimlərin məqsədi sudan daha səmərəli istifadə etmək, kimyəvi maddələrdən istifadəni və pestisidlərin ətraf mühitə mənfi təsirini minimuma endirmək, pambıq əkini ilə məşğul olan fermerlərin həyat şəraitini və iqtisadi inkişafını yaxşılaşdırmaqdır.
Tədbir iştirakçılarına bildirilib ki, BCI-nin pambıq becərilməsi ənənəvi pambığa qarışdırılmadan ayrılıqda aparılır. Yığım, emal proseslərindən keçən “Better Cotton” adlandırılan pambıq mahlıcı kipləri BCI üzvləri tərəfindən əldə edilir və bazara daxil edilir. Bu kiplər istehsal və təchizat zənciri boyu kütlə (çəki) balansını hesablayan sistem vasitəsilə izlənə bilər. “Better Cotton Initiative” bütün dünyada fermerləri, tekstil brendlərini və moda şirkətlərini birləşdirir.
Təqdimat mərasimində “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “P-Agro” və “Azərpambıq” şirkətlərinin nümayəndələri, özəl laboratoriyaların mütəxəssisləri, elmi işçilər, pambıqçılıq sektorunda fəaliyyəti göstərən mütəxəssislər iştirak ediblər. Təqdimat mərasiminə onlayn rejimdə qoşulan Avstraliya, Pakistan, Türkiyədən olan məsləhətçilər iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.

В Научно-исследовательском институте защиты растений и технических растений прошла презентация на тему получения членства страны в «Инициативе «Лучший хлопок». На презентации, организованной при поддержке Министерства сельского хозяйства и Ассоциации производителей хлопка Азербайджана, участники были проинформированы о сути «Инициативы Better Cotton», направлениях деятельности, льготах для субъектов предпринимательства, занимающихся производством хлопка, научно-исследовательских институтов.
Следует отметить, что «Better Cotton Initiative» (BCI) была основана в 2005 году и является крупнейшей некоммерческой организацией в мире. Целью этой инициативы является создание глобального стандарта для более устойчивого выращивания хлопка. Для достижения этой миссии лицензированные производители BCI (т.е. 3,23 миллиона человек из 2 стран на пяти континентах) обучаются использованию более экологически, социально и экономически устойчивых методов производства. Цель тренинга – более эффективно использовать воду, минимизировать использование химикатов и негативное воздействие пестицидов на окружающую среду, а также улучшить условия жизни и экономическое развитие фермеров, выращивающих хлопок.
Участникам мероприятия рассказали, что выращивание хлопка BCI ведется отдельно, не смешивая его с традиционным хлопком. Хлопковые фабрики под названием «Better Cotton», прошедшие процессы сбора и обработки, приобретаются членами BCI и выводятся на рынок. Эти закономерности можно отслеживать по всей цепочке производства и поставок с помощью системы расчета баланса массы (веса). Инициатива Better Cotton объединяет фермеров, текстильные бренды и модные компании по всему миру.
В церемонии презентации приняли участие представители ООО «МКТ Иштишалат Коммерсия», компаний «P-Agro» и «Азерпамбиг», специалисты частных лабораторий, научные работники и специалисты, работающие в хлопковом секторе. На вопросы участников ответили консультанты из Австралии, Пакистана, Турции, которые присоединились к церемонии презентации онлайн.