“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Bu günün dəyişən iqlim şəraitində pambıqçılığın vəziyyəti, problemlər və həlli yolları” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib.
Seminarda KTN-nin Bitkiçiliyin təşkili və monitorinqi şöbəsinin müdir müavini Fərman Kərimov, Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının sədri Fərid Firudinov, Samux Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin (ADAU) professor və dosentləri, pambıqçılıq rayonların Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzlərinin (DAİM), pambıq tədarükü və emalı ilə məşğul olan iri şirkətlərin rəhbərləri və nümayəndələri, alimlər, mütəxəssislər və pambıqçı fermerlər iştirak ediblər.
Seminarda institutun direktoru bildirib ki, iqlim dəyişmələri dünyanı narahat edən qlobal problemlərdən biridir. Azərbaycan da qlobal iqlim dəyişmələrin təsirindən kənarda qalmamışdır, Beləki son 100 ildə Azərbaycan ərazisində orta illik temperaturlar 0,4-1,30C-yə qədər artmışdır. İqlim dəyişikliyinə ən çox zəif olan sahələrdən biri də kənd təsərrüfatı sektorudur. Dünyanın hər yerində kənd təsərrüfatı hava şəraitindən asılıdır. Kənd təsərrüfatının iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşması məsələsi təkcə aqrar sektorun nümayəndələrini deyil, həm də alimləri narahat edir. Seleksionerlər iqlim dəyişikliyi səbəbindən su çatışmazlığına və ya artıqlığına, həmçinin temperatur dəyişikliyinə daha davamlı olan yeni bitki növləri yetişdirirlər. Belə ki, iqlim dəyişikliyi fermerləri davamlı olaraq yüksək məhsul əldə etmək üçün yeni təcrübələr axtarmağa məcbur edir. Pambıqçılıq sahəsində də həmçinin torpaq-iqlim şəraitinə uyğun, yeni tez yetişən, məhsuldar sortların alınması üçün seleksiya işləri aparıldığını vurğulayaraq, institutun seleksiyaçılarının yaratdığı “Gəncə – 160”, “Gəncə – 132”, “Gəncə – 182” və “Gəncə – 183” sortlarının xarici stress amillərinə qarşı daha davamlı, tezyetişən və məhsuldar sortlar hesab edildiyini bildirib.
Tədbirdə KTN-nin nümayəndəsi Fərman Kərimov, Azərbaycan Pambıq İstehsalçıları Assosiasiyasının sədri Fərid Firudinov, ADAU-nun professoru Nizami Seyidəliyev, “Azərpambıq ASK” MMC-nin baş aqronomu Rafail Tahirov, “P-Aqro” MMC-nin aqronomu Pərvin Rzayev, pambıqçı fermer Əfras Əsgərov, DAİM rəhbərləri, və İnstitutun mütəxəssisləri çıxış edərək iqlim dəyişkənliyinin pambıqçılığın inkişafına təsiri, pambıqçılığın qarşısında duran vəzifələr, toxumçuluğun düzgün təşkili, pambığın vegetasiya müddətində məhsuldarlığın artırılmasına təsir edən amillər, həmçinin lif çıxımının təsərrüfat əhəmiyyəti haqqında məruzələrlə çıxış ediblər.

A SCIENTIFIC-PRACTICAL SEMINAR WAS HELD ON THE TOPIC “THE STATUS OF COTTON GROWING IN TODAY'S CHANGING CLIMATE CONDITIONS, PROBLEMS AND SOLUTIONS”
A scientific-practical seminar was held on the topic "The status of cotton growing in today's changing climate, problems and solutions" dedicated to the "Year of Solidarity for a Green World".
The seminar was attended by Farman Karimov, Deputy Head of the Plant Growing Organization and Monitoring Department of the Ministry of Agriculture, Farid Firudinov, Chairman of the Azerbaijan Cotton Producers Association, a representative of the Samukh District Executive Power, professors and associate professors of the Azerbaijan State Agrarian University (ADAU), heads and representatives of the State Agrarian Development Centers (DAIM) of cotton-growing regions, large companies engaged in cotton procurement and processing, scientists, specialists and cotton farmers.
At the seminar, the institute’s director stated that climate change is one of the global problems worrying the world. Azerbaijan has not remained unaffected by global climate change. Over the past 100 years, the average annual temperature in Azerbaijan has increased by 0.4–1.3°C.0Agriculture is among the sectors most vulnerable to climate change. Everywhere in the world, agriculture depends on weather conditions. The issue of adapting agriculture to climate change concerns not only representatives of the agrarian sector but also scientists. Plant breeders, due to climate change, are developing new crop varieties that are more resistant to water shortages or excesses, as well as temperature fluctuations. Climate change forces farmers to continuously look for new practices to achieve stable yields. Referring to cotton farming, it was emphasized that breeding works are being carried out to obtain new early-ripening and high-yielding varieties suitable for soil and climate conditions. The director noted that the varieties created by the institute’s breeders – “Ganja-160”, “Ganja-132”, “Ganja-182”, and “Ganja-183” – are considered more resilient to external stress factors, early-maturing, and productive.
At the event, Farman Karimov, representative of the Cotton Producers Association of Azerbaijan, Farid Firudinov, chairman of the Azerbaijan Cotton Producers Association, Nizami Seyidaliyev, professor of ADAU, Rafail Tahirov, chief agronomist of “Azerpambiq ASK” LLC, Parvin Rzayev, agronomist of “P-Agro” LLC, cotton farmer Afras Askerov, heads of the State Agricultural Research Institute, and specialists of the Institute made speeches and gave reports on the impact of climate change on the development of cotton growing, the tasks facing cotton growing, the proper organization of seed production, factors affecting the increase in cotton productivity during the vegetation period, as well as the economic importance of fiber yield.
Later, experts and farmers discussed ways to solve problems encountered during planting and stated that interest in this area has increased in recent years, and that holding events of this type will contribute to increasing crop production.
Finally, a review of breeding experiments and seed planting areas was conducted, and information was provided about the breeding work carried out at the institute.