Uşaq əməyinə qarşı mübarizə
ACPA üçün uşaqların rifahı və gələcəyi pambıqçılıq sahəsində ən yüksək prioritetlərdəndir. Biz inanırıq ki, hər bir uşaq təhsil almaq və sağlam böyümək hüququna malikdir.
Pambıqçılıqda uşaq əməyinə qarşı tədbirlər və təşəbbüslər
Uşaq əməyinin qarşısının alınması ACPA-nın əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir. Bu məqsədlə uşaqların kənd təsərrüfatı işlərinə cəlb edilməsinin qarşısını almaq üçün maarifləndirici proqramlar həyata keçirilir. Fermerlər və ailələr üçün təşkil olunan təlimlər və məlumat sessiyaları onların məsuliyyətini artırır. Həmçinin uşaqların məktəbdə qalmasını təşviq edən sosial təşəbbüslər dəstəklənir.
Təhsil və gələcək üçün dəstək də xüsusi əhəmiyyət daşıyır. ACPA təhsil imkanlarının genişləndirilməsini hədəfləyən proqramları dəstəkləyir və icma əsaslı layihələrlə uşaqların bacarıqlarının inkişafına töhfə verir. Bu yanaşma həm onların təhsilinə, həm də gələcəkdə cəmiyyətə faydalı fərdlər kimi yetişməsinə xidmət edir.
Azərbaycanın öhdəlikləri bu istiqamətdə aydındır. Hazırda bəzi layihələr hələ başlanğıc mərhələsində olsa da, ACPA uşaq əməyinə qarşı mübarizəni tam dəstəkləyir və yaxın illərdə bu sahədə geniş miqyaslı addımlar atmağı planlaşdırır. Məqsəd kənd təsərrüfatında yalnız böyüklərin iştirakını təmin etmək, uşaqların isə yalnız təhsilə və inkişafına fokuslanmasıdır.

Борьба с детским трудом
Для ACPA благополучие и будущее детей является одним из главных приоритетов в хлопководстве. Мы считаем, что каждый ребенок имеет право на образование и здоровый рост.
Меры и инициативы против детского труда в хлопке
Предотвращение детского труда Это одно из основных направлений деятельности ACPA. С этой целью реализуются образовательные программы по предотвращению вовлечения детей в сельскохозяйственные работы. Обучение и информационные занятия для фермеров и семей повышают их ответственность. Также поддерживаются социальные инициативы, поощряющие детей продолжать обучение в школе.
Образование и поддержка для будущего также имеет особое значение. ACPA поддерживает программы, направленные на расширение образовательных возможностей, и способствует развитию навыков детей посредством общественных проектов. Такой подход служит как их образованию, так и развитию как личностей, полезных обществу в будущем.
Обязательства Азербайджана в этом направлении все ясно. Хотя некоторые проекты все еще находятся в зачаточном состоянии, ACPA полностью поддерживает борьбу с детским трудом и планирует предпринять масштабные шаги в этой области в ближайшие годы. Цель состоит в том, чтобы в сельском хозяйстве участвовали только взрослые, а дети сосредотачивались только на образовании и развитии.